Cestopisy č. 1+2/2010

Obsah čísla:

 • Musherka - rozhovor s Janou Henychovou
 • Vesnice "svobody" - Člověk v tísni pomáhá na Srí Lance
 • Galapágy - laboratoř evoluce - téma věnované darwinovským výročím
 • Kde se "narodily" Vánoce - zřejmě v Alsasku
 • Ve stínu Mont Blancu - horkovzdušným balónem k nejvyšší hoře Evropy
 • Zima v zemi ledového muže - Ötztalské Alpy jsou označovýána za nejkrásnější část Tyrolska
 • Pitztálská nej... - továrna na sníh a další rekordy
 • Stalinovy sestry - Moskevské mrakodrapy
 • Detektivka od rovníku - kousek tajemné historie Ugandy
 • Carcassone - romantická epopej - po stopách Richarda Halliburtona
 • Rubriky:
  K tématu: Báječní obyvatelé Galapág / Zaostřeno na Česko / Cestospisy: Vánoce na moře / Dotazník manželů Čižmařových / Kde se co děje

 

EDITORIAL

Ach jo,

Vánoce, Silvestr, Nový rok a všechno to okolo mám opravdu ráda, jenomže ve mně po těch letech psaní nejrůznějších úvodníků vyvolávají onen povzdech – ach jo, co já zase budu psát? Dovolte mi tedy jenom vám všem od srdce popřát, ať se vám daří! Sami jistě víte lépe než já v čem všem.

A pojďme rovnýma nohama do roku nastávajícího. Přichystali jsme pro vás jednu poměrně velkou změnu týkající se našich Speciálů. Věřím, že nejsem
sama, kdo shledává naši zemičku uprostřed Evropy čím dál zajímavější a hodnou pozornosti. Proto jsme se rozhodli, že počínaje magazínem Cestopisy Speciál číslo 1 (vyjde 25. března 2010) věnujeme celý obsah tohoto čtvrtletníku vybranému českému či moravskému regionu. Doufám, že to uvítáte jako vhodné doplnění „normálních“ Cestopisů, které jsou přeci jenom zaměřené převážně „ven“.

Náš časopis nemá příliš početnou redakci (a i to je mírně nadneseně řečeno), vzniká jako kolektivní dílo mnoha nadšenců, dobrodruhů, fotografů, volných novinářů, přírodovědců, dobrovolníků – zkrátka cestovatelů zakotvených spíš na cestách než u monitoru počítače. Souhrnně jim s obdivem a díky říkáme „naši autoři“. Nejen jim, ale vám všem, kteří jste dosud nenalezli odvahu nebo chuť podělit se o vlastní zážitky a zkušenosti, je adresována má výzva a zároveň prosba: podělte se s ostatními o to zajímavé, co ve svém okolí máte a znáte! Ať je náš obraz Česka co nejpestřejší a nejživější. Pojďme společně vytvořit kroniku naší současnosti, v níž i vše minulé má své pevné místo.

V roce 2010 bychom chtěli vydat Speciály o těchto oblastech: Vysočina, Českosaské Švýcarsko, Ostravsko a Šumava v jejím zimním hávu.  Máte-li nápady nebo dokonce články či fotografie z těchto míst, neváhejte se ozvat a začlenit se mezi „naše autory“. Odměnou vám bude nejen honorář :-), ale i vědomí, že se zúčastníte něčeho, co – jak věřím – má smysl.

Tak hezký start a mnoho sil (i do toho nového roku)!

Jana Patková
šéfredaktorka

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.